dünyanın dört bir tarafından, 12 farklı ülkeden gelen uluslararası sokak sanatçılarının buluştuğu, türkiye’nin ilk “uluslararası sokak sanatçıları festivali”ni, 2-3 haziran 2012’de marmara forum ve forum istanbul’da gerçekleştirdik.

londra covent garden’da, paris’te opera meydanı’nda hayranlıkla izlenen sokak sanatçıları bu kez de istanbul’un en büyük iki AVM’si olan forum istanbul ve forum marmara’da istanbullularla bir araya geldi. eş zamanlı olarak forum istanbul ve marmara forum’da düzenlediğimiz festivalde, 7 kez guiness rekorlar kitabına giren, ‘sokak performansları dünya şampiyonu’ avustralyalı space cowboy; göz kapakları ile ağırlık kaldırıp, onlarca kılıcı aynı anda yutarak izleyicileri şaşkına çevirdi. öte yandan, ispanya’dan gelen fabian gaete maurire’in, 3 dakikada parmaklarıyla çizdiği portreler hayranlık uyandırırken, cam bardakla müzik yapan dünyaca ünlü çek asıllı petr spatina muhteşem gösterisiyle misafirlere müthiş bir müzik ziyafeti yaşattı.

1968’den beri kukla gösterileri gerçekleştiren ispanyol daniel loeza kurbağa piyanist ile farklı bir gösteriye imza atarken, internette milyonlarca kez tıklanma rekoru kıran aynı anda birçok müzik aleti çalan tek kişilik orkestra cigo ise neşeli bir show gerçekleştirdi. meksika’dan avustralya’ya, isveç’ten ispanya’ya kadar dünyanın dört bir tarafından gelen sanatçıların 2 gün boyunca sergilediği performansların yanı sıra, kabare gösterileri, karikatür çizimi ve pandomim gibi daha birçok gösteri de bu festival kapsamında forum istanbul ve marmara forum misafirlerinin unutamayacağı saatler yaşamasını sağladı.

2013 yılında ikincisini gerçekleştireceğimiz sokak sanatçıları festivalini sabırsızlıkla bekliyoruz…