pink floyd, bale ile buluşursa…
bir gün dediler ki, on yaşlarında bir küçük kız, 60’lı yılların sonunda, hem balet hem koreograf olan babasından pink floyd için özel bir bale yaratmasını istemiş. baba roland petit imiş. ingiltere’ye gidip bu konuyu pink floyd ile görüşmüş. grup projeyi duyunca öyle heyecanlanmış ki balenin ilk gösterimlerinde tam sekiz gün boyunca bir stadyum dolusu seyirciye canlı olarak şarkılarını çalmış. ve şimdi o gösteri la scala tiyatrosu bale topluluğu ile birlikte türkiye’ye gelecekmiş.

müziğin hayat için ne ifade ettiğini bilenlerin pink floyd’u, balenin dans dünyasındaki yerinden emin olanların roland petit’yi, kulağını gösteri sanatlarına vermişlerin de la scala tiyatrosunu duymamış olması imkansızdı. bu bir masal olmalıydı. hani gece çocuğunuzun huzurlu uyuması için yüzünü gülümseten türden. ama “hayır, masal değil, gerçek!” dediler. kulaklarımıza inanamadık. böyle bir üçlünün birleşimine gözlerimizle şahit olacağımızı hayal bile edemedik bir süre.

italya-türkiye ilişkilerinde önemli rol oynayan işadamı celaleddin bilgiç hayali gerçek kılacak anlaşmaları yaptı ve showhow organizasyonu üstlendi, masal gerçek oldu. belki çok yoğun çalıştık, gözlerimize uyku girmedi, midemizden kramplar eksik olmadı kimi zaman ama her şeye değdi. echoes’un her çınlamasında bizim de tüylerimiz kıpırdadı. birbirinden yetenekli 50’ye yakın dansçı, yüz yıllardır asaletinden hiçbir şey kaybetmemiş la scala tiyatrosu’nun yetkilileri dört gün boyunca istanbul’da bir rüyayı gerçekleştirdi.

önce bu masala inanamamıştık sonra gördüğümüz ilgi karşısında şaşakaldık. istanbul’da dört gün boyunca pink floyd ve la scala esti. 8.000′den fazla sanat tutkunu tarihi bir gösteriye istanbul’da tanıklık etti. 25 – 28 kasım 2010 tarihleri arasında pink floyd, bale pabuçlarının ucunda toplam beş gösteriyle yeniden hayat buldu.

ve bir masal da böyle bitti. hem de bu kez yalnızca çocukların değil binlerce sanatseverin yüzünü gülümseterek…